KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8605238
*
nr 860 5238
Ossian Elgström
(1883-1950), Sverige
Gouache, Ossian Elgström (1883-1950), 1945, "Den helige Johannes", 53 x 38
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2013
kl 19:58:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 10:59:04
1
Vinnande bud
15/11 13:47:53
1
justering av budtak
16/11 18:29:11
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Läs mer om Ossian Elgström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Läs mer om Ossian Elgström
nr 860 5238
Ossian Elgström
(1883-1950), Sverige
Gouache, Ossian Elgström (1883-1950), 1945, "Den helige Johannes", 53 x 38
Ossian Elgström, svensk målare född 1883, död 1950.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/11 10:59:04 | 1 | Vinnande bud |
15/11 13:47:53 | 1 | justering av budtak |
16/11 18:29:11 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ossian Elgström
Ossian Elgström, svensk mÃ¥lare född 1883, död 1950.Läs mer om Ossian Elgström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ossian elgström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34